Rodzina Radia Maryja

 

fot. Agnieszka i Jakub Gieniec

tekst: Elżbieta Górecka

Comiesięczne spotkanie modlitewne Rodziny Radia Maryja w miesiącu lutym było w Wambierzycach. Pielgrzymowanie do „Dolnośląskiej Jerozolimy” zbiegło się z rozpoczęciem wielkiego postu, kolejnego w naszym życiu. Kto lepiej pomoże nam przeżyć ten czas, jak nie Matka Boża – Królowa Rodzin. Tu szukaliśmy pomocy i pocieszenia, której udziela od ok. XII wieku. W tym miejscu niewidomy Jan z Ratna odzyskał wzrok, a jego oczom ukazała się postać Matki Bożej.

fot. pielgrzymi

Elżbieta Górecka

Najświętsza Panno Maryjo, Przyczyno Naszej Radości, Mario Śnieżna, przychodzimy do Ciebie w tym świętym miejscu łaski, w którym za Twoim wstawiennictwem Wszechmogący Bóg darzy: chorych - zdrowiem, ociemniałych - przejrzeniem, pragnących potomstwa - łaską rodzicielstwa, strapionych - pociechą, opuszczonych - pomocą, grzeszników - przebaczeniem i łaską.

Prosimy Cię, abyś i nas wspomagała teraz i w godzinę śmierci naszej. Amen

Jan Paweł II - z modlitwy koronacyjnej 21.06.1983 r.

 

Każdego miesiąca, w jedną z sobót, Rodzina Radia Maryja spotyka się na wspólnej modlitwie. W tym miesiącu pojechaliśmy wraz z Ks. Tomaszem do Sanktuarium na Górze Iglicznej, gdzie króluje Matka Boża czczona jako Przyczyna Naszej Radości „Maria Śnieżna”. Przybyliśmy tu, aby pokłonić się Matce Bożej i we Mszy Św. za Jej wstawiennictwem wypraszać potrzebne łaski dla Radia Maryja, Telewizji TRWAM oraz prosić o liczne i święte powołania Kapłańskie i Misyjne.

„Z Janem Pawłem II, z Janem Pawłem Świętym, odnawiajmy oblicze ziemi, tej ziemi”

12 lipca, wczesna pora dnia, piękna pogoda, wyruszamy w drogę na dwudniową pielgrzymkę z ks. Tomaszem, naszym wikarym. Celem pielgrzymki jest Częstochowa, spotkanie u stóp Królowej Polski Rodziny Radia Maryja.

Zapraszamy na dwudniową pielgrzymkę w dniach 12.07 - 13.07.2014 r. do:

  • Opola do Sanktuarium Matki Bożej Opolskiej oraz zwiedzanie miasta z przewodnikiem
  • Kamienia Śląskiego do Sanktuarium Św. Jacka
  • Na Świętą Górkę Przeprośną do Sanktuarium Św. Ojca Pio

Wyjazd z Dworca PKS w Polanicy Zdroju 12.07.2014r. o godz. 6.00 Cena obejmuje: przejazd autokarem, ubezpieczenie i nocleg w Częstochowie u Sióstr Św. Józefa. Liczba miejsc ograniczona. Zapisy u Elżbiety Góreckiej nr tel. 514 266 072, Cena; 120 zł.

 Na comiesięcznym modlitewnym spotkaniu, nasze Biuro Radia Maryja obchodziło pierwszą rocznicę poświęcenia sztandaru. Rok temu u stóp Pani Częstochowskiej na Jasnej Górze oddaliśmy się opiece i dziękując poświęciliśmy sztandar, który jest darem serca Ks. Marcina Zawady. Rocznica ta przypadła na szczególny czas, czas kanonizacji Naszego Patrona Jana Pawła II. Posiadanie sztandaru to duma i radość, ale nie może przesłaniać nam najważniejszego – wspólnej modlitwy za Radio Maryja, Telewizję Trwam, wszystkie dzieła oraz za naszą Ojczyznę. Rozpoczęliśmy Godzinkami o Niepokalanym Poczęciu NMP przed obrazem Matki Bożej Nieustającej Pomocy oraz Litanią do Świętego Jana Pawła II przed Jego relikwiami. Centralną częścią była Msza św., a po niej wystawienie Przenajświętszego Sakramentu i Litania do Najświętszego Serca Pana Jezusa. Po uczcie dla ducha była coś dla ciała, spotkaliśmy się u gościnnych Sióstr Boromeuszek. Tu podziękowaliśmy Ks. Marcinowi Zawadzie za ufundowanie dla naszego Biura pięknego sztandaru, uwieczniono to na drzewcu tabliczką pamiątkową. Była także okazja do świętowania – urodziny Ks. Marcina. Przy tortach przyozdobionych miniaturkami sztandarów, mile upłyną nam czas. Na spotkaniu była Pani z Biura RM z Grudziądza, przebywająca na kuracji. Za wszystko dziękujemy naszemu Opiekunowi Ks. Marcinowi Zawadzie, życząc wiele łask Bożych i opieki Matki Bożej – Matki Kapłanów. Dziękujemy także Siostrom Boromeuszkom za matczyną gościnność. Za wszystko dziękujemy, Bóg zapłać.

Po raz dziesiąty, 2 kwietnia o godzinie 17.00, stadion w Wałbrzychu stał się wielką świątynią dla licznie przybyłych wiernych z Wałbrzycha i okolic wraz ze swoimi duszpasterzami. Jest to dzień, w którym bł. Jan Paweł II odszedł do Domu Ojca. Nie zabrakło przedstawicieli z naszej parafii, którzy wraz z księdzem Marcinem uczestniczyli w spotkaniu modlitewnym. Uroczystość rozpoczęła się Drogą Krzyżową. Ks. bp. Ignacy Dec zachęcał, aby ta Droga Krzyżowa była naszym rachunkiem sumienia. Następnie sprawowana była jubileuszowa, dziesiąta „Msza Papieska”. Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił ks. bp Ignacy Dec. Ksiądz biskup przypomniał nam słowa skierowane do nas przez bł. Jana Pawła II, do każdego człowieka bez względu na wiek i zajmowane stanowisko w życiu publicznym. Tegoroczne spotkanie było wspólną modlitwą dziękczynną za dar niezwykłego Papieża i jednocześnie prośbą by dziedzictwo Jego posługi nie uległo zapomnieniu. Była to manifestacja naszej wiary i przywiązania do Pana Boga. Mszę św. w Wałbrzychu transmitowały Radio Maryja i Telewizja Trwam. Dzień później tj. 3 kwietnia do Świdnicy zostali zaproszeni przedstawiciele szkół, których patronem jest bł. Jan Paweł II. Spotkanie z ks. Markiem Korgulem miało na celu godne przygotowanie się na dzień kanonizacji wielkiego Papieża Jana Pawła II. Reprezentantem Regionalnej Szkoły Turystycznej był ksiądz Marcin. Pielgrzymka diecezjalna młodzieży maturalnej na Jasną Górę, msza jubileuszowa 10-lecia istnienia naszej diecezji w Świdnicy, spotkanie modlitewne na stadionie w Wałbrzychu, to spotkania z naszym Biskupem Ignacym Decem, to także przygotowania duchowe do wielkiego wydarzenia – do kanonizacji bł. Jana Pawła II.

W sobotę 21 września spotkaliśmy się na wspólnej modlitwie porannej o godzinie 8.30, aby razem modlić się. Rozpoczęliśmy śpiewem Godzinek o Niepokalanym Poczęciu NMP przed obrazem Matki Bożej Nieustającej Pomocy oraz Litanią do Błogosławionego Jan Pawła II przed Jego relikwiami. Centralną częścią była msza św., a po niej wystawienie Przenajświętszego Sakramentu i modlitwa różańcowa.

W jedną z sobót każdego miesiąca spotykamy się na wspólnej modlitwie porannej o godzinie 8.30, aby razem się modlić. Rozpoczynamy śpiewem Godzinek o Niepokalanym Poczęciu NMP przed obrazem Matki Bożej Nieustającej Pomocy oraz Litanią do Błogosławionego Jan Pawła II przed Jego relikwiami. Centralną częścią jest msza św., a po niej wystawienie Przenajświętszego Sakramentu i modlitwa różańcowa. Jest to wspólna comiesięczna modlitwa naszego Biura Radia Maryja, a w tą sobotę szczególna, bo w drugą rocznicę istnienia naszego biura. Modlitwą ogarniamy Radio Maryja, telewizję Trwam, dzieła powstałe przy RM, Kapłanów oraz seminarzystów z Wyższego Seminarium Duchownego w Świdnicy oraz o nowe powołania. Pamiętamy również o naszej całej Parafii i Ojczyźnie. Zapraszamy Parafian i Gości przebywających w naszym mieście na wspólną modlitwę, przynieśmy swoje intencje – prośby i podziękowania. Spotykamy się w sobotę 21 września o godzinie 8.30 w naszym kościele, do zobaczenia.

Elżbieta Górecka

Wielka Sobota, trzeci dzień Triduum Paschalnego, to dzień wyciszenia i oczekiwania na zmartwychwstanie Chrystusa. Jak w wielu kościołach, tak i w naszym od godzin rannych w tym dniu trwała adoracja Najświętszego Sakramentu wystawionego przy Grobie Pańskim. Adorację rozpoczęła o godzinie 7.00 Modlitewna Grupa Miłosierdzia Bożego, o godzinie 8.00 zostało odprawione Nabożeństwo – Ciemnia Jutrznia. Od godziny 9.00, przez dwie godziny osoby należące do Biura Radia Maryja pełniły straż przy Grobie, które co 15 minut zmieniały się w poczcie sztandarowym. Czas czuwania przed Najświętszym Sakramentem ze sztandarem z wizerunkiem Patrona naszego biura – Jana Pawła II, był jednocześnie czasem modlitwy. Wartę pełnili również lektorzy, ministranci i harcerze. Przy Grobie Pańskim zatrzymywali się także wierni wraz z dziećmi na modlitwę, którzy przychodzili poświęcić pokarmy w przyozdobionych koszyczkach.

Wraz z ks. Marcinem Zawadą udała się dwudniowa pielgrzymka parafialna na coroczne spotkanie Rodziny Radia Maryja. Po drodze pielgrzymi odwiedzili Głogówek (Sanktuarium MB Loretańskiej) oraz Górę św. Anny (Sanktuarium św. Anny). W sobotę i niedzielę pielgrzymi uczestniczyli we wspólnych modlitwach z Rodziną Radia Maryja w kraju i zagranicą.

 

Kolejny ważny i szczęśliwy dzień dla naszego Biura Radia Maryja – mamy sztandar, który został wykonany w Częstochowie w rodzinnej firmie Jakóbczak. Na sztandarze widnieje twarz błogosławionego Jana Pawła II, patrona któremu oddaliśmy się opiece. Naszemu Patronowi było bliskie sercu Radio Maryja, które wspierał modlitwą.  Tak jak małe dzieci biegną do swojej mamy, aby podzielić się radością, tak i my udaliśmy się przed oblicze Matki Bożej Częstochowskiej, aby dziękować i dokonać poświęcenia naszego sztandaru oraz prosić o opiekę nad naszym biurem i Radiem Maryja.

f